Jak działa sygnalizator akustyczny?

Jak działa sygnalizator akustyczny?

Sygnalizator akustyczny jest rozwiązaniem umożliwiającym emisję dźwięku w różnego rodzaju wewnętrznych systemach sygnalizacyjnych. Jednym z najczęstszych zastosowań sygnalizatora dźwięku jest umieszczenie go jako elementu sygnalizacji pożaru. To jednak nie koniec zastosowań. Czytaj dalej i dowiedz się, jak działa sygnalizator akustyczny.

Najprostszy i najczęściej spotykany sygnalizator akustyczny to urządzenie złożone z dwóch części: właściwego sygnalizatora oraz jego obudowy. Na rynku można spotkać wiele ofert sygnalizatorów akustycznych w atrakcyjnych cenach, dlatego wybór poszczególnego urządzenia nie powinien być problemem.

Konstrukcja sygnalizatora akustycznego

 

Zdecydowana większość sygnalizatorów akustycznych jest urządzeniami, które składają się z dwóch elementów. Współczesne sygnalizatory akustyczne są wykonane z tworzyw sztucznych. Pierwsza, właściwa część sygnalizatora posiada specjalistyczne wyprowadzenia, które umożliwiają podłączenia napięcia zasilania, a także piny, dzięki którym możliwy jest wybór każdego rodzaju dźwięku.

 

Zazwyczaj, sygnalizatory akustyczne mają możliwość wyboru jednego z kilku sygnałów akustycznych. Najczęściej są to cztery podstawowe sygnały: techniczny, policyjny, zarezerwowany dla straży pożarnej oraz karetek pogotowia.

Standardowymi źródłami dźwięku w sygnalizatorach akustycznych są przetworniki piezoceramiczne, zwane również czujnikami piezoelektrycznymi. Tego rodzaju urządzenia wykorzystują zjawiska piezoelektryczne, które umożliwiają zmiany kształtu lub sił działających na napięcie elektryczne.

 

Poza tym w sygnalizatorach akustycznych można znaleźć wyłączniki sygnału dźwiękowego WSD-1, które gwarantują możliwość wyłączenia sygnału dźwiękowego. Druga część standardowego sygnalizatora dźwięku to tzw. gniazdo. Gniazda w przypadku sygnalizatorów akustycznych są elementami mocującymi do sufitu lub ściany, najczęściej za pomocą wkrętów, kołków rozporowych, czy zdecydowanie rzadziej, za pomocą puszki PIP-1AN.

Jak otworzyć i zamknąć sygnalizator akustyczny?

 

W czasie montażu lub konserwacji sygnalizatora akustycznego, konieczną umiejętnością może być otworzenie i zamknięcie urządzenia. Dla osób, które do tej pory nie miały wiele wspólnego z tego rodzaju urządzeniami, czynność ta może okazać się trudna, lecz są to tylko pozory. Poprawne otworzenie sygnalizatora akustycznego, powinno polegać na początkowym obrocie kloszem samego sygnalizatora w lewo, a następnie rozsunięciu klosza i podstawy.

Do zamknięcia sygnalizatora, konieczne jest dopasowanie wszystkich wypustów, a następnie złożenie urządzenia i wykonanie obrotu w kierunku, który zazwyczaj jest oznaczony przez producenta strzałką.

 

Artykuł zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl

Warto zobaczyć