Jak sadzić tuje?
Tuje to jedne z najbardziej popularnych krzewów, jakie kupowane są w sklepach budowlanych lub ogrodniczych. Tuja, nazywana także żywotnikiem, często tworzy w naszych ogrodach kompozycje ozdobne oraz żywopłoty. Czy sadzenie tui jest trudne? W jaki sposób się za to zabrać? Na wszystkie pytania, dotyczące tych lubianych krzewów, odpowiadamy w artykule poniżej.
Czym charakteryzują się tuje?
Tuja, inaczej zwana żywotnikiem, to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Pochodzi z Azji i Ameryki Południowej, a na naszym kontynencie najczęściej wykorzystywana jest jako roślina ozdobna. W Polsce zwykle hoduje się trzy gatunki tui:
- żywotnik zachodni,
- żywotnik olbrzymi,
- oraz żywotnik pośredni.
Istnieje wiele odmian tej rośliny, a jedną z najczęściej wybieranych jest tuja szmaragd. Rośliny te cenione są za łatwość uprawy, przyjemny zapach oraz brak konieczności profesjonalnego dbania o nie podczas procesu rośnięcia. Właśnie dlatego tuje bardzo często spotykane są zarówno w przydomowych ogródkach, jak i w różnych miejscach publicznych na przestrzeni miejskiej.
Skąd warto wziąć tuje?
Tuja jest rośliną, którą stosunkowo łatwo znaleźć, a wejście w jej posiadanie nie powinno sprawić problemu nawet osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Najwyższej jakości tuje możemy nabyć w sklepach ogrodniczych, jak na przykład https://www.podkarpackiesady.pl/56-thuje. Warto jednak pamiętać, aby wybierać jedynie sprawdzone miejsca, takie jak dobre i sprawdzone internetowe sklepy ogrodnicze, w których pracują osoby mające pojęcie o roślinach. W miejscach takich jak supermarkety tuje przechowywane są niekiedy w bardzo kiepskich warunkach. Najlepiej zdecydować się na tuje, które są stosunkowo niskie oraz gęste. Te wysokie i rzadkie mogą w późniejszym okresie wykazywać się trudnościami w adaptacji.
Kiedy i gdzie sadzić tuje?
Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących sadzenia tui jest to kiedy się za to zabrać i jakie miejsce w ogrodzie najlepiej wybrać.
Pierwsza kwestia jest stosunkowo prosta, ponieważ tuje można sadzić od wczesnej wiosny (mniej więcej połowy kwietnia) do późnej jesieni. Mamy więc do dyspozycji bardzo szeroki przedział czasowy. Należy jedynie pamiętać, aby zdążyć na sześć tygodni przed nastaniem pierwszych mrozów. Tuje są roślinami, które stosunkowo dobrze znoszą niskie temperatury, jednak młode rośliny w takich warunkach mogą się nie przyjąć.
Zdjęcie pochodzi z serwisu http://budowanie-domu.pl.
Tuje są roślinami, które wykazują się wyjątkową tolerancją na glebę. Poza bardzo piaszczystymi i suchymi terenami oraz wyjątkowo wilgotną glebą rosną one praktycznie wszędzie, dlatego raczej nie powinniśmy się martwić kwestią miejsca. Oczywiście warto, aby przygotowana gleba była jak najbardziej żyzna i przepuszczalna, nie jest to jednak warunek konieczny. Miejsce zasadzenia powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru.
Sposób sadzenia tui
Przed zasadzeniem tui należy przez przynajmniej dziesięć minut przetrzymać ją zanurzoną w wiadrze z wodą, tak aby bryła korzeniowa zdążyła porządnie nasiąknąć. Następnie w wyznaczonym miejscu należy wykopać dołek, który jest około dwa razy głębszy niż stanowi wysokość bryły korzeniowej. Dołek wypełniamy żyzną ziemią z domieszką podłoża do iglaków lub odkwaszonego torfu. Istotną kwestią jest usunięcie trawy w promieniu pięćdziesięciu centymetrów od tui, po to, aby rośliny nie konkurowały ze sobą o wodę.
Jeżeli mamy w planach zasadzenie więcej niż jednej tui również powinniśmy zachować pewną odległość pomiędzy roślinami. Po posadzeniu należy podlać tuje, po to, aby ziemia wokół nich osiadła. Pamiętajmy, że rośliny te powinny być podlewane regularnie, najlepiej rano albo wieczorem.
Jak widać tuje to bardzo proste do zasadzenia oraz utrzymania rośliny, które doskonale nadają się do ozdoby ogrodu. Świetnie sprawdzają się jako żywopłot, ale mogą być także z powodzeniem sadzone pojedynczo lub w kompozycjach ozdobnych. To doskonałe rośliny dla początkujących, ponieważ o ile będziemy stosować się do wymienionych wyżej zasad, tuje będą rosły i z pewnością na długo zrosną się z naszym krajobrazem na długie lata.
Źródło:
- http://www.domowyogrod.com/co-urosnie-pod-tujami - "Co urośnie pod tujami?".
- https://www.domyogrody.info/co-mozna-posadzic-przy-tujach - "Co można posadzić przy tujach?".
Artykuł sponsorowany