Łańcuchy i ich rodzaje

Łańcuchy i ich rodzaje

Możemy sobie z tego nie zdawać sprawy, ale w dalszym ciągu łańcuchy są powszechnie używane w różnego rodzaju maszynach. Najczęściej kojarzone są z motorami oraz rowerami, a także piłami łańcuchowymi. Jednak ich zastosowanie, a przede wszystkim wybór, są o wiele szersze, niż mogłoby nam się wydawać. 

Zastosowanie łańcuchów

Łańcuch to nic innego jak połączone ze sobą ogniwa, które umożliwiają wprawienie w ruch różnego rodzaju elementów mechanicznych, jak np. koła roweru poprzez zaczepienie łańcucha i zębatki. Bardzo bogatą i dopasowaną do współczesnych standardów, a także wymogów rynku ofertę posiada firma Janus, oferująca zróżnicowane pod względem kształtu oraz przeznaczenia łańcuchy.

W różnego rodzaju systemach mechanicznych, napędzanych poprzez zębatki, do wprawienia zębatki w ruch wykorzystuje się łańcuchy zębate i rolkowe. Są powszechnie wykorzystywane w przemyśle, a także podczas produkcji motocykli oraz rowerów. Łańcuchy drabinkowe najczęściej wykorzystywane są cięgna dźwigniowe oraz w różnego typu napędach.

Szeroki wybór łańcuchów

Spora różnorodność wśród łańcuchów, zarówno pod względem zastosowania, jak i elementów składających się na nie, wynika przede wszystkim z możliwości ich szerokiego zastosowania. Bardzo cenione w przemyśle i różnego typu branżach, w tym budowlanej, w sektorze górniczym, w przypadku wielu maszyn i elementów stanowią podstawowy element napędzający konstrukcję. Z tej uwagi łańcuchy są poddawane kolejnym atestom oraz innowacjom, których celem jest stworzenie elementów spełniających współczesne oczekiwania stawiane im przez przemysł.

Trwały łańcuch - dłuższy czas eksploatacji maszyny

Przede wszystkim wszystkiego rodzaju łańcuchy powinny być odporne na rozciąganie, oznacza to, że w trakcie pracy ich długość nie może wzrosnąć. W innym razie może dojść do luzu, który może się skończyć przestojem w pracy. Wiele osób na pewno wie, jak uciążliwy jest spadający łańcuch w rowerze. Tym bardziej wadliwy łańcuch byłby nie lada przeszkodą w fabryce, w prowadzeniu płynnej i niezakłóconej pracy. Dodatkowo muszą być one bardzo wytrzymałe, z uwagi na swoje przeznaczenie. Wykorzystywane jako napęd, w różnego typu dźwigach, jako pomoc w transporcie, wykonują przez długi czas ogromną pracę. Ważne, aby łańcuch był odporny także na środowisko kwasowe oraz niekorzystne warunki atmosferyczne, jak ulewy, niska temperatura, wilgoć, deszcz.

Łatwy montaż oraz wymiana

Dodatkowo od łańcuchów oczekuje się, iż będą łatwe w montażu. Przekłada się to na możliwość szybkiej wymiany uszkodzonego łańcucha i zastąpienie go nowym. Oczywiście, w przypadku łańcuchów, ważna jest ich konserwacja, ponieważ niejednokrotnie to zabezpieczenie łańcucha, między innymi dzięki zastosowaniu różnego typu smarów, pozwala na jego dłuższą eksploatację. Łańcuchy wykonywane są ze stali nierdzewnej, z materiałów o najwyższej jakości, co dodatkowo wpływa na ich jakość oraz żywotność.