Organizacja to podstawa - jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Organizacja to podstawa - jak utrzymać porządek w mieszkaniu?

Czyste mieszkanie to dla wielu z nas podstawa. Nawet jeśli pracujemy bardzo dużo to zawsze mamy ochotę wrócić do wysprzątanego domu, w którym się dobrze czujemy i w którym się nam najlepiej wypoczywa. Jednak jak łatwo można zauważyć, nawet zaraz po wykonaniu gruntownych porządków może znów pojawić się bałagan. Szczególnie jak nie mieszkamy sami.

Co zrobić, żeby utrzymywać porządek w domu przez cały czas? Jak zorganizować sobie sprzątanie? Odpowiedź na te pytania zaraz będzie jasna. Skorzystaj z naszych porad, jeśli chcesz żyć w pięknej, czystej przestrzeni, by w pełni cieszyć się z własnego mieszkania.

Sprawdzone metody na utrzymanie porządku w domu

Bardzo ważna jest regularność. Nie tylko w sprzątaniu, ale przede wszystkim w unikaniu robienia zbędnego bałaganu. Warto na przykład za każdym razem wkładać brudne naczynia do zmywarki, zamiast zostawiać kubki po kawie na stole lub wkładać je do zlewu. To samo dotyczy ubrań. Te, które ściągamy z siebie powinniśmy od razu wrzucać do kosza na brudną odzież, buty chować do szafek, a łóżko ścielić po sobie każdego dnia. Wyrabiając w sobie takie nawyki jesteśmy w stanie zachować względny porządek na stałe. Takie zasady należy ogólnie wprowadzić w naszym domu, by wszyscy domownicy się do nich stosowali.

Inne czynności porządkowe, które należy robić systematycznie

Dodatkowo należy regularnie sprzątać. Co drugi dzień warto odkurzyć podłogi i przynajmniej raz w tygodniu zmyć je na mokro. Nie można zapominać także o ścieraniu kurzy. Najlepiej robić to co 3 - 4 dni. Trzeba też zwrócić uwagę na brudne pranie i w miarę powiększania się zasobów kosza z brudną bielizną, regularnie go opróżniać, wkładając ubrania do pralki. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w pralko-suszarkę. Dzięki temu urządzeniu nie będziemy musieli czekać aż wyschnie ubranie zawieszone na suszarce, by wykonać kolejną turę prania. Mając taki sprzęt możemy sobie pozwolić na robienie prania nawet raz na tydzień lub dwa tygodnie. Naszej uwagi wymaga także łazienka. Najważniejsze są lustra, umywalka, wanna lub kabina prysznicowa i toaleta. To one są najbardziej widoczne. Musimy utrzymywać je cały czas w czystości, a raz na kilka dni wykonywać większe porządki.

Dobrym pomysłem na utrzymanie mieszkania w doskonałym stanie jest gruntowne sprzątanie domu przynajmniej raz w miesiącu. Trochę rzadziej możemy myć okna i sprzątać w szafkach. Jak widać, obowiązków jest naprawdę sporo, dlatego jeśli nie mamy tyle wolnego czasu lub wolimy przeznaczyć go np. na kontakt z rodziną, to powinniśmy zastanowić się nad zatrudnieniem pomocy domowej.

Korzystanie z pomocy domowej a plan sprzątania

Podejmując decyzję o zatrudnieniu pani do pomocy w domu i tak powinniśmy zastosować jakiś plan sprzątania. Pani będzie miała ułatwione zadanie, ponieważ nie będzie musiała się domyślać czego jej pracodawca od niej oczekuje, a my sami będziemy mieć pewność, że będziemy w 100% zadowoleni. Dodatkowo ustalając konkretny plan sprzątania z wyszczególnionymi pracami na każdy dzień oraz takimi, które należy wykonać np. raz w tygodniu lub raz w miesiącu, mamy gwarancję, że nasz dom zawsze będzie lśnił czystością. Tym samym niezapowiedziana wizyta gości nie będzie dla nas stresująca.
Warto wiedzieć, że znalezienie doświadczonej, odpowiedzialnej i dokładnej osoby do sprzątania nie jest takie proste. Na rynku jest wiele kobiet, które oferują swoje usługi, ale sprzątają niedokładnie lub mają wyjątkowo wygórowane ceny, które nie idą w parze z jakością. Właśnie dlatego polecamy skorzystać ze specjalnych portali internetowych zrzeszających polecane pomoce domowe – np. www.pomocedomowe.pl.

 

Materiał zewnętrzny