Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie

Skutki niedoboru elektrolitów w naszym organizmie

Choć dla niektórych elektrolity to obco brzmiące pojęcie, tak naprawdę odgrywają one bardzo istotną rolę w naszym organizmie. Ich niedobór może powodować szereg objawów, a także niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia odwodnienie. Dlaczego tracimy elektrolity? Jak objawia się ich niedobór i w jaki sposób możemy je uzupełniać?

Elektrolity, czyli co?

Sód, potas, wapń, magnez – te pierwiastki, które znasz doskonale, to właśnie elektrolity. To nic innego jak jony soli, rozpuszczalne w wodzie, których zadaniem jest przewodzenie impulsów nerwowych w organizmie oraz regulowanie podstawowych czynności życiowych. O tym, jak ważną rolę odgrywają, możemy przekonać się, dowiadując się, w jakich procesach życiowych uczestniczą. Nie tylko odpowiadają za zaopatrzenie w tlen komórek naszego ciała, ale także za transportowanie wody przez błony komórkowe, kurczliwość mięśni oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu kwasów i zasad w organizmie. 

Kiedy tracimy elektrolity?

Elektrolity wydalamy z organizmu cały czas – w trakcie oddychania, oddawania moczy lub gdy się pocimy. Nic dziwnego, że tak łatwo o ich niedobór. Utrata elektrolitów jest szczególnie dotkliwa w trakcie dużego wysiłku fizycznego lub w czasie chorób, którym towarzyszą wymioty, wysoka gorączka i biegunka. O odpowiednie nawodnienie musimy też zadbać w trakcie upalnych dni, kiedy częściej się pocimy. Do utraty elektrolitów mogą się również przyczynić duże ilości alkoholu, nieodpowiednia dieta oraz leki moczopędne i przeczyszczające.

Niedobór elektrolitów – jak się objawia?

Objawy niedoboru często są bagatelizowane. Osłabienie, złe samopoczucie, zmęczenie – tak łatwo zwalić wszystko na niewyspanie czy złą pogodę. Ale kiedy do tego dochodzą zawroty i bóle głowy czy bóle i skurcze mięśni, powinniśmy się już zaniepokoić. Kolejnymi objawami niedoboru elektrolitów mogą być zaburzenia rytmu serca, wzmożone pragnienie, a także opuchlizna na nogach.

Duża utrata elektrolitów może prowadzić do odwodnienia, które jest dla naszego organizmu bardzo niebezpieczne. W konsekwencji tego zdarzają się omdlenia, konwulsje, uszkodzenie nerek, a nawet paraliż. 

Jak uzupełniać elektrolity?

Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia. Aby uzupełnić elektrolity, musimy też zbilansować dietę i włączyć do niej warzywa i owoce, które są bogate w składniki odżywcze (np. pomidory bogate w potas). Dla osób, które dużo trenują, polecane są napoje izotoniczne. Jeśli mamy do czynienia z chorobą, której objawami są biegunka i wymioty, powinniśmy udać się do lekarza w celu diagnozy i zaopatrzyć się w specjalne preparaty nawadniające. Jeśli stan elektrolitów w organizmie jest krytyczny, koniecznością może być podłączenie do kroplówki. 

Więcej informacji o elektrolitach oraz skutkach ich niedoboru możecie znaleźć na stronie: orsalit.pl.

 

Materiał zewnętrzny

Kontakt do redakcji:

E-mail: support@lira.net.pl